Artykuł sponsorowany

Jakimi zabiegami zajmuje się chirurg stomatolog?

Jakimi zabiegami zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej, szczęk i twarzy. Chirurg stomatolog to specjalista, który wykonuje różnego rodzaju zabiegi w celu poprawy zdrowia i estetyki pacjentów. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tego, jakimi zabiegami zajmuje się chirurg stomatolog.

Ekstrakcja zębów

Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa jest ekstrakcja zębów, czyli ich usunięcie. Zabieg ten może być konieczny w przypadku zębów silnie uszkodzonych przez próchnicę, złamań koron lub korzeni, czy też z powodu zaawansowanego stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych. Ekstrakcja zębów może być również konieczna w przypadku zębów mądrości, które nie mają wystarczającej przestrzeni do wyrośnięcia i mogą powodować ból oraz infekcje. Zabieg ekstrakcji zęba może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od potrzeb pacjenta.

Leczenie schorzeń przyzębia

Chirurg stomatolog zajmuje się również leczeniem schorzeń przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Do najczęstszych problemów związanych z przyzębiem należy choroba przyzębia, która może prowadzić do utraty zębów, jeśli nie zostanie odpowiednio wyleczona. Zabiegi wykonywane w ramach leczenia schorzeń przyzębia obejmują m.in. kiretaż, czyli usunięcie kamienia nazębnego i zmienionych chorobowo tkanek dziąsła; oraz regenerację tkanek przyzębia, polegającą na odbudowie utraconej kości i więzadeł przyzębia. W przypadku zaawansowanych schorzeń przyzębia chirurg stomatolog w Białymstoku może również przeprowadzić zabiegi przeszczepu kości czy błony śluzowej.

Implantologia stomatologiczna

Kolejnym obszarem działalności chirurga stomatologa jest implantologia stomatologiczna, czyli wszczepianie implantów zębowych. Implanty są sztucznymi korzeniami zębów, które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy w celu odbudowy utraconych zębów. Zabieg wszczepienia implantu odbywa się w kilku etapach, począwszy od wykonania diagnostyki obrazowej i planowania zabiegu, poprzez wszczepienie implantu do kości, aż po odbudowę protetyczną na wszczepionym wcześniej implancie. Implanty zębowe są obecnie jednym z najlepszych rozwiązań dla osób, które straciły zęby na skutek próchnicy, urazów czy chorób przyzębia.